Devetošolci po sledeh tolminske preteklosti
V jesenskem času vsako leto obeležujemo Dneve evropske kulturne dediščine. Letošnja krovna tema je bila Dediščina učnih poti, mreženja in povezav. Devetošolci so se 25. 9. 2024 podali na Tolminsko. S to pokrajino nas povezujejo stoletne, lahko bi rekli celo tisočletne vezi.
Najprej so si ogledali zbirke Tolminskega muzeja, zlasti tiste, ki prikazujejo bivalno kulturo in stavbno dediščino tega področja skozi čas – od makete železnodobne do rimske atrijske hiše in mogočnega srednjeveškega gradu na Kozlovem robu. Nekatere arheološke ostaline teh objektov so si učenci na terenu na Mostu na Soči ogledali že v 7. razredu, ko so se sprehodili po delu zgodovinske učne poti Čez Most po modrost.
Pod tolminsko gospostvo so nekoč spadali tudi kraji na Cerkljanskem, o čemer pričajo zapisi v tolminskem urbarju. Zanimivo si je bilo ogledati predmete v etnološki zbirki in podoživeti življenje prednikov pred stoletji – njihovo skromnost, a hkrati tudi bogato praktično znanje, potrebno za samooskrbno preživetje.
Sledil je ogled tematske razstave o starih »štacunah« in »oštarijah« v Posočju. Tu si je bilo mogoče ogledati predmete, ki so jih izdelovali oz. uporabljali ljudje v poklicih, ki jih danes pri nas ni več, npr. čudovito okrašene bakrene kotle, ki so jih izdelovali kotlarji, in z »žabico« zaklenjen koš, ki ga je na hrbtu iz kraja v kraj prenašal kramar (potujoči trgovec).
Zadnji del je bil namenjen poučnemu sprehodu skozi ozke ulice srednjeveškega Tolmina – tistega dela mesta, ki nam je skoraj povsem neznan, čeprav nam je mesto sicer blizu in domače.