17. septembra 1972 je bil za Cerkno prav poseben dan. Tega dne je v Cerknem odprla vrata nova osnovna šola, takrat poimenovana Osnovna šola Cerkno spomenik NOB. Šola je bila zgrajena ob veliki solidarnostni akciji borcev in udeležencev narodno-osvobodilne borbe, zamejskih Slovencev, gospodarskih organizacij in posameznikov iz vse Slovenije, šolske mladine in občanov. Objavljamo nekaj zanimivih fotografij iz šolskega arhiva od 27. januarja 1969, ko je bila podana pobuda za izgradnjo nove šole, do slovesne prireditve ob otvoritvi 17. septembra 1972.

Ob bok ob polstoletnemu odprtju nove OŠ Cerkno pa lahko postavimo še en dogodek, ki se je odvil na dan rojstva in smrti našega rojaka iz Zakojce, plodovitega pisatelja in domoljuba Franceta Bevka. Slavni rojak se je z doprsnim kipom pred muzejem v Cerknem pridružil sokrajanoma Močniku in Sedeju. Prireditev ob tem dogodku se je odvila v dvorani glasbene šole Cerkno. Zbranim so spregovorili Tanja Tuma, predsednica pisateljskega združenja PEN, Gorazd Božič, direktor Evropske prestolnice kulture 2025 in župan Občine Cerkno Gašper Uršič. Pester kulturni program so sooblikovali Ženski pevski zbor Cerklanke, glasbenik Boštjan Gombač, voditelja Sanja Rejc in Matej Kavčič ter učenci naše šole. Lucija Julija, Matija Likar, Gašper Božič Lapanja in Taj Pavlin, ki obiskujejo izbirni predmet gledališki klub, so na zanimiv in humoren način brali zapise o Bevku nekdanjih učencev po pripovedovanju starejših občanov in občank.