Na OŠ Cerkno v zadnjih dveh letih veliko pozornosti namenjamo branju. Zavedamo se, kako pomembna je ta veščina za uspešno učenje v višjih razredih. V okviru svetovalne službe je tako nastal projekt Branje pod mentorstvom Janje Bašelj in Ajde Podobnik. Projekt Branje poteka v prvi polovici šolskega leta v 3. razredu in v drugi polovici šolskega leta v 2. razredu. Ta projekt je tudi ena redkih dejavnosti, ki je potekala po predvidenem planu, kljub izrednim razmeram in šolanju na daljavo. Prilagodili smo jo samo toliko, da smo drugošolcem, poleg bralnih dnevnikov domov pošiljali tudi bralno gradivo. V teh dneh zaključujemo z bralnim projektom v drugem razredu, kjer smo nad rezultati navdušeni. Učence testiramo pred začetkom bralnega projekta, začetek februarja, ter po zaključku projekta na začetku junija. Napredek v bralni tehniki je ogromen, nekateri učenci so svojo bralno tehniko izboljšali kar za polovico. Posebej smo pohvalili učence, ki so rešili prav vse bralne dnevnike ter v vsakem razredu učenca, ki je najbolj izboljšal svoje branje. Prav vsi sodelujoči pa so prejeli zaključni bralni dnevnik, kjer mentorici dokazujeta, da je branje lahko tudi zabavno, zanimivo, prijetno, slastno, uporabno, lahko nam je tudi v navdih. Zato bomo brali tudi poleti, ne bomo pretiravali, se bomo pa pozabavali s kakšno uganko, šalo ali stripom. Zdaj si bomo vsi skupaj privoščili počitnice, komaj pa že čakamo nadaljevanja bralnega projekta v naslednjem šolskem letu, že kot tretješolci. Z veseljem pa bomo v projekt Branje povabili tudi bodoče drugošolce.

Ob tej priložnosti se zahvaljujemo za sodelovanje tudi staršem, saj je v tem projektu zelo pomembna prav njihova vloga, da otroke spodbujajo k branju ter spremljajo njihovo branje doma.

Kdor bere, živi tisoč življenj. Tisti, ki ne bere, živi le eno. George R. R. Martin