Zadnje dni družine preživimo veliko časa SKUPAJ in povsem NORMALNO je, da si zaradi intenzivnejših odnosov začnemo iti na živce in se posledično tudi skregamo. Znašli smo se v neznani situaciji – izolaciji, zato nas preveva mešanica različnih čustev in občutij, od veselja in olajšanja, ker smo lahko več časa s svojimi bližnjimi, do strahu in panike, ker ne vemo kaj vse nam bo epidemija še prinesla. Vsekakor nam v takšni situaciji lahko pomaga ISKREN POGOVOR in dobra mera POTRPEŽLJIVOSTI.  Skrbi in obveznosti večine staršev so se v tem času povečale, ni enostavno iskati ravnovesja med šolskim delom otrok, službenimi obveznostmi in povsem spremenjeno dnevno domačo rutino. Zato je pametno poskrbeti za:

• URNIK-RUTINO: pomembno je da načrtujemo dan, da si postavimo dnevni urnik z vsemi obveznostmi in potem tudi delamo sproti, pri tem ne smemo pozabiti tudi na sproščujoče in prostočasne aktivnosti in se urnika potem tudi držati. Kadar zmanjka motivacije za delo, pomaga gibanje. Pri načrtovanju urnika za ostroke si lahko pomagate z MOJ-DNEVNI-URNIK, ki se nahaja v rubriki svetovalna služba na strani, kjer so navodila za pouk na daljavo.
  • UREJEN DELOVNI PROSTOR: vsak naj si uredi svoj delovni kotiček in tam opravi svoje delovne obveznosti.
  • GIBANJE: za dobro počutje je vsaj nekaj gibanja, po možnosti na svežem zraku in seveda brez družbe, bistvenega pomena, pomembno vpliva tudi na boljše razpoloženje.
  • STIKE: sodobna tehnologija nam omogoča ohranjati stike, kljub prepovedi druženja. Ohranimo stike s prijatelji in sorodniki, na voljo imamo telefon, Skype, Viber, Facebook…
  • POČITEK IN SPANJE: naspani razmišljamo jasneje, lažje vidimo pozitivne plati pri sebi in v okolici, veliko bolj smo potrpežljivi, medtem ko nas nenaspanost vodi v čustveno občutljivost in občutek, da situacije ne obvladamo.
  • TRENUTEK ZASE: vsak v družini mora imeti možnost, da se za nekaj časa ”umakne”, pa čeprav samo v svojo sobo, kopalnico ali pa na mini sprehod. Nekaj trenutkov miru in tišine nam omogoča ohranjati umirjenost in sproščenost.
  • POZITIVNOST: izkoristimo dano situacijo – vzemimo si čas, da se v miru usedemo, pocrkljamo, se nasmejemo, si prisluhnemo, za druženje znotraj družine, za skupno igro, pa tudi za premislek, če so vse obveznosti med katerimi smo prej drveli res tako nujne… Občudujmo prebujajoče se naravo.
  • OMEJENI EKRANI: kljub temu, da smo cele dneve doma ostaja priporočilo omejenega časa pred ekrani – neskončno visenje na telefonu, pred računalnikom ali televizijo uničuje nevronske povezave v možganih otrok! Spremljati moramo čas, ki ga otrok preživi pred ekrani (in ga ustrezno omejiti) in biti pozorni na vsebine, s katerimi se otrok srečuje.

Včasih pa vseeno ne gre in rabimo pomoč. Na voljo je precej oblik pomoči na daljavo, tukaj jih je nekaj izmed njih:

• TOM telefon za otroke in mladostnike pokliči na 116 111 vsak dan med 12. in 20. uro ali piši na tom@zpms.si
  • Spletna svetovalnica tosemjaz.net lahko vprašaš za nasvet zdravnike, psihologe, socialne delavce in druge strokovnjake
  • Psihološka podpora po telefonu v okviru ZD Idrija – Center za krepitev zdravja ob delavnikih med 8. in 18. uro na številkah 05 37 34 246 in 051 399 777, dosegljivi pa so tudi po e-pošti: ckz@zd-idrija.si
  • Zaupni telefon Samarijan – brezplačni 24 urni telefon za klic v duševni stiski na 116 123
  • Krizni center za ženske in otroke, žrtve nasilja je dosegljiv 24 ur dnevno, vse dni v tednu, na telefonski številki 031 233 211
  • Varne hiše društva SOS telefon: 080 11 55 vsak dan od 12. do 18. ure
  • Društvo SOS telefon za ženske in otroke žrtve nasilja vsak delovni dan od 9. do 15. ure na telefonski številki: 031 699 333
  • Združenje za MOČ – Celostna psihosocialna pomoč žrtvam spolnega nasilja in drugih oblik nasilja vse dni v tednu, tudi izven delovnega časa, na telefonski številki 080 28 80 in 041 204 949