NAGRADA NA MEDNARODNEM TEKMOVANJU NA BAVARSKEM

Avg 23, 2019 | Novice-šola

Od 23. do 25. julija 2019 je v bavarskem mestu Bamberg potekal zaključni del mednarodnega tekmovanja Nemci in njihovi vzhodni sosedje – Mi v Evropi (Die Deutschen und ihre östlichen Nachbarn – Wir in Europa). Vsaki dve leti ga organizira Ministrstvo za šolstvo nemške zvezne dežele Bavarska. Tema je vsakokrat drugačna, a vedno povezana s krovnim naslovom tekmovanja. Letošnja se je glasila Varšava – Visla – Vavel: Odkrij Poljsko! (Warschau – Weichsel – Wawel: Entdecke Polen!). Učenci z Bavarske in dežel EU v vzhodni in srednji Evropi so se podali na raziskovanje tako svetlih kot temnih plati zapletenih poljsko-nemških odnosov skozi tisočletno zgodovino, ob tem pa so iskali tudi povezave lastnega naroda z obema od njiju.

Tekmovanje je sestavljeno iz kviza znanja in ustvarjalnih prispevkov v kategorijah Umetnost, Glasba, Literatura, Iskanje sledi ter Dežela in ljudje. Prav samostojno raziskovanje in (po)ustvarjanje je najzanimivejši del tekmovanja, saj vsakemu udeležencu dopušča veliko svobode in ustvarjalnosti pri obravnavi teme.

Učenci Osnovne šole Cerkno so se ga pod mentorstvom učiteljice nemščine Anice Svetik udeležili skupaj s partnersko šolo iz kraja Prószków na jugu Poljske. Povezovalni naslov številnih skupnih prispevkov je bil “Poljska in Slovenija sta sestrični” (Polska/Polen und Slovenija/Slowenien sind Cousinen). V njem so učenci:

• odkrivali podobnosti in (le) navidezne podobnosti med poljščino in slovenščino
  • spoznavali starodavno legendo o poljskem kralju Boleslavu – osojskem mutcu, ki živi v pesmi Antona Aškerca in jo omenja F. Bevk v svojem potopisu Rož, Podjuna, Zila; na to temo so tudi likovno ustvarjali
  • iskali sledi tragičnih dogodkov izpred dobrega stoletja, ko so na bojiščih 1. svetovne vojne v Galiciji umirali Slovenci, ob Soči pa Poljaki
  • sestavljali in reševali rebuse na temo svetovno znanih Poljakov
  • poustvarjali s Poljaki in Poljsko povezano glasbo (ljudske in duhovne pesmi, mazurke, poloneze, Chopinove skladbe)
  • spoznavali, ilustrirali, pantomimično odigrali in posneli poljske pregovore po motivih poljske ljudske umetnosti poslikali obeske za ključe in škatlice za nakit
  • spoznali delo poljskega jezikoslovca Jana Ignacyja Niecislawa Baudouina de Courtenaya, ki je pred približno 150 leti raziskoval cerkljansko narečje
  • videli, kateri Cerkljani so trpeli ali umrli v koncentracijskem taborišču Auschwitz/Ošwiecim in se seznanili z dokumentacijo o tem, ki jo hrani Cerkljanski muzej
  • sodelovali v akciji poljskih učencev Solidarnost – Daj naprej! na temo sprejemanja beguncev
  • in drugo.

Kvaliteta prispevkov je prepričala tekmovalno žirijo na Bavarskem, da je OŠ Cerkno izbrala med 25 šol, ki so se uvrstile v drugi – zaključni del tekmovanja v Bambergu v Nemčiji. Tja so odpotovale Lara Filipič, Julia Mlakar in Isabela Florjančič iz 8. oz. 7. razreda. Šolo so zastopale zares uspešno, saj je tekmovalna komisija odločila, da našemu skupnemu slovensko-poljskemu partnerskemu projektu pripada 1. mesto v kategoriji Iskanje sledi (3. starostna skupina, šole iz tujine).

Vsem učencem, ki so preko celotnega šolskega leta skupaj ustvarjali projekt, iskrene čestitke, posebej seveda še trem učenkam, ki so šolo zastopale v Nemčiji.

Iskrena hvala tudi vsem zunanjim mentorjem in sodelavcem, ki so pomagali in svetovali učencem in tako pripomogli k skupnemu uspehu šole.