Pust na cerkljanskem travniku

Avtor: | Mar 8, 2024 | VRTEC-NOVICE

Zima se poslavlja in pomlad se prebuja. Na cerkljanskem travniku se že pasejo srne in srnjaki. Čebelarji odpirajo čebelnjake, čebelice pa iščejo prvi spomladanski nektar na regratu, ki se počasi spreminja v regratovo lučko. Medvedi komaj čakajo, da se posladkajo s sladkim medom, metuljčki cekinčki pa plešejo svoj metulji ples na belih marjeticah. Na poljih se sliši zvok traktorjev, radovedne miške pa kukajo iz svojih lukenj in željno iščejo svoj košček sira.

Ponovno je prišel tisti čas v letu, ki ga otroci in tudi odrasli čakamo celo leto – pust. Nekaj dni pred pustom smo si skupine vrtca ogledale stalno razstavo Pust je kriv – pripoved o cerkljanskih laufarjih. Obiskali smo tudi domovanje laufarjev – laufarijo. Prijazni fantje so nam pokazali kje in kako šivajo obleke in nam predstavili kako potekajo priprave na pustno nedeljo in torek. Ogledali smo si tudi vse obleke in maske laufarske družine. Seveda pa smo si lahko maske nadeli na obraz.

Intenzivno smo se posvetili tudi pustnemu običaju. Nekatere skupine so koledovale po drugih skupinah, imeli pa smo tudi pustno rajanje. Otroci so s pomočjo vzgojiteljic izdelali skupinske maske, s katerimi smo se predstavili na vrtčevski pustni povorki. Letošnja rdeča nit je bil Cerkljanski travnik. Za še boljše vzdušje so poskrbeli laufarji in člani cerkljanske godbe, za varnost na cesti pa člani šoferjev in avtoprevoznikov. Pred hotelom nas je čakal tudi posladek, flancati in čaj. Čebeli iz društva Enostavno prijatelji pa sta nam pripravile pravo pustno animacijo.

Posebna zahvala gre Društvu godbenikov Cerkno, Društvu laufarija Cerkno, Društvu šoferjev in avtoprevoznikov Cerkno, Hotelu Cerkno, fotografu Bojanu Tavčarju in seveda vam obiskovalci.