V ponedeljek, 3. oktobra, je OŠ Cerkno obiskala skupina osmih učiteljev in učiteljic iz različnih šol širom Bavarske. Gre za del članov delovne skupine, ki že vrsto let pripravlja tekmovanje bavarskega ministrstva za šolstvo »Die Deutschen und ihre östlichen Nachbarn – Wir in Europa« (Nemci in njihovi vzhodni sosedje – Mi v Evropi). Tekmovanje poteka bienalno in je vsakokrat vezano na eno od dežel srednje oz. vzhodne Evrope. V naslednjem šolskem letu (2023/24) bo to Slovenija. V letu, ko ni tekmovanja, pripravljalna skupina na kraju samem podrobno spoznava utrip dežele, ki jo bodo nato spoznavali učenci in dijaki – udeleženci tekmovanja. Zanimajo jih sodobno življenje, kultura, pokrajina, zgodovina, ljudje, narava ter zgodovinski in sodobni stiki te dežele z Bavarsko in Bavarci oz. Nemci nasploh.
V tednu, ko so se mudili pri nas, so obiskali kraje in ljudi tako v matični Sloveniji kot zamejstvu (avstrijska Koroška, Trst, Gorica). Želeli so obiskati tudi eno od slovenskih šol, kjer se učenci lahko učijo nemščino. Z veseljem smo jih sprejeli medse in povabili k pouku. Pridružili so se devetošolcem, ki so imeli kulturno-naravoslovni dan na temo čebel, čebelarstva in kulturno-kulinarične dediščine (dražgoški medeni kruhki). Učenke čipkarske šole so jim prikazale izdelovanje klekljanih čipk, zanje pa smo pripravili tudi razstavo miniatur slovenskih kozolcev. V Cerkljanskem muzeju so si ogledali razstavo o cerkljanskih lavfarjih ter razstavo čipk društva Marjetica. Že dan prej so obiskali PB Franjo. Obisk so zaključili s pokušino tradicionalnih slovenskih jedi (cerkljanskih pajtičk, ocvirkovice in potice). Na pot proti domu so se popoldne odpravili preko Škofje Loke – nekdanje posesti bavarskih škofov iz Freisinga, kjer še danes hranijo tudi najstarejša ohranjena besedila v slovenščini – več kot tisoč let stare Brižinske spomenike.