NAŠ VRTEC JE GOZDNI VRTEC

Avtor: | Jun 19, 2023 | Novice-šola, VRTEC-NOVICE

Mreža gozdnih vrtcev in šol Slovenije je nastala pod okriljem Inštituta za gozdno pedagogiko. Od leta 2012 se slovenski vrtci in šole družijo v Mreži gozdnih vrtcev in šol Slovenije in vključujejo v svoj program gozdno pedagogiko. Naš vrtec se je v mrežo gozdnih vrtcev prvič vključil v šolskem letu 2021/22. Cerkno je v objemu gozdov, zato je še bolj smiselno, da gozd vključimo v naš vsakdan. Gozd je prostor, kjer delamo v sozvočju z naravo gozda in naravo otrok. Vse bolj tudi spoznavamo, da učenje v naravi skriva v sebi nekaj več – našim otrokom ne omogoča samo doživljanja narave, ampak tudi pozitivno doživljanje samih sebe in svojih prijateljev. V šolskem letu 2022/23 smo si v okviru projekta zadali dva cilja:

  • Vsaj enkrat na teden del dnevne rutine izvesti na prostem/v gozdu,
  • vsaj enkrat na teden izvesti dopoldansko dejavnost v gozdu/igralnici na prostem.

Vsi oddelki, ki so bili vključeni v projekt so svoje obveznosti vzeli zelo resno. Otroci vseh starosti, so večji del dejavnosti izvajali v gozdu in na travnikih. Vsi oddelki so se posluževali »gozdne igralnice«, ki so jo otroci iz vrtca v sodelovanju s starši ustvarili v preteklosti. Gozdno igralnico vsako leto dopolnjujemo in obnavljamo. Na obisku v vrtcu je bil gozdar, ki je izvedel praktičen prikaz obdelave hloda z motorno žago. Razžagan hlod je ostal na igrišču kot sredstvo za igro. Povezovali smo se z lovsko družino. Obiskovali smo njihove prostore in pri izkušenih lovcih iskali odgovore na vprašanja, ki so se nam porodila na sprehodih v gozd in gozdno igralnico. Oddelki so tekom leta v gozdu izvajali tudi del dnevne rutine, različne dejavnosti in velikokrat tudi dopoldansko malico. Na podlagi dveletnega sodelovanja v projektu, doseženih ciljev in izvedenih dejavnosti lahko rečemo, da je Gozdni vrtec pri nas pognal zdrave korenine. Naše dogodivščine v gozdu lahko spremljate tudi na Facebook strani gozdnih vrtcev https://www.facebook.com/gozdnapedagogika.si/?locale=sl_SI, ali pa pobrskate za kakšno idejo preživljanja prostega časa z družino. Projekt vsekakor ostaja z nami tudi prihodnje leto, saj nas čaka še veliko gozdnega raziskovanja.

(Skupno število obiskov 245, 1 obiskov danes)
Dostopnost