Ne glede na vse izredne razmere, omejitve in prepovedi, je dobra novica ta, da lahko sami naredimo veliko za svoje dobro počutje. Tukaj je nekaj idej in predlogov:

• DOŽIVLJANJE POZITIVNIH ČUSTEV
    • Vsak večer pomisli (lahko jih tudi zapišeš) na 3 lepe stvari, ki so se ti zgodile ta dan.
    • Naredi svoj seznam hvaležnosti – napiši za katere stvari si hvaležen/a, seznam lahko obesiš na steno ali pa obdržiš čisto zase. Lahko pa sodeluješ tudi na šolskem spletnem seznamu hvaležnosti.
    • Naredi si kolaž najljubših fotografij. Lahko si ga natisneš ali pa ga nastaviš za ozadje na računalniku ali telefonu, če ga imaš.
    • Poišči nekaj pozitivnih misli, ki te motivirajo in navdihujejo, natisni jih ali pa na lepo prepiši, iz njih si lahko narediš kolaž, okrasiš svojo sobo. Lahko si pomagaš tudi s pozitivo dneva, ki je napisana za vsak dan na razporedu pouka na daljavo.
    • Smeh vedno dobro dene!
    • Pokliči prijatelja prek telefona ali videopovezave.
    • Preglej stare fotografije in se spomni vseh lepih spominov, nato naredi kakšno novo.
    • Vzemi list papirja in zapiši pozitivne stvari o sebi. Dopolni ga s pomočjo staršev in prijateljev. Seznam imej blizu in ga večkrat preberi.

• SPROŠČANJE
    • Poišči vodeno vizualizacijo ali meditacijo na spletu, poišči vaje joge za začetnike ali vaje čuječnosti, lahko pa uporabiš kar KRATKE VAJE ZA UMIRITEV IN SPROSTITEV.
    • Poišči svojo najljubšo glasbo, glasno predvajaj izbor svojih najljubših pesmi in uživaj kot da si na koncertu. Lahko pa se pridružiš kateremu od koncertov doma, ki jih te dni pripravljajo glasbeniki.
    • Zaigraj na inštrument, če znaš.
    • Pleši in poj.
    • Skuhaj dobro kosilo ali pa pripravi slastno sladico.
    • Ustvarjaj: riši, slikaj, oblikuj, barvaj, gneti, lepi, recikliraj…
    • Piši: svoja čustva, občutja, misli izlij na papir.
    • Pripravi s kopel.
    • Dovoli si jokati, najslabše je, da svoja čustva zadržuješ v sebi. Jokaj, izpusti svoja čustva – za dežjem vedno posije sonce.

• VZPOSTAVI RED
    • Dnevna rutina ti omogoča občutek varnosti, neizgubljenosti, tvoj čas pa bo bolje izkoriščen, zato si naredi dnevni urnik z obveznostmi in prostočasnimi aktivnostmi in se ga potem drži, pri tem ne pozabi na aktivne odmore. Pomagaj si z MOJ DNEVNI URNIK, če potrebuješ oporo/predlogo za dnevni urnik, piši svetovalni delavki in ga dobiš.
    • Pospravi svojo sobo, delovno mizo, preuredi svoj delovni kotiček.
    • Zavestno omeji čas, ki ga preživiš pred ekrani. Po pretečenem času ekran odloži ali ugasni in se loti drugih aktivnosti. Če ne gre brez pomoči, si pomagaj z aplikacijo Forest.
    • Uredi svoje šolske pripomočke, pospravi svojo omaro z oblačili (premajhna lahko podariš ali predelaš).
    • Počisti stanovanje (starši se zagotovo ne bodo pritožili 😊).
    • Poskrbi za svojo osebno urejenost in čistočo, čeprav si večinoma doma.

• POVEŽI SE Z NARAVO:
    • Pojdi na sprehod v gozd, poslušaj ptičje petje, opazuj naravo, nastavi se sončni svetlobi.
    • Naberi zelišča za domači čaj, jih posuši in uporabi (lahko tudi pripraviš priložnostna darila za bližnje).
    • Naredi si majhen, zeliščni, prenosni vrt: potrebuješ le manjši pladenj, nekaj lončkov z zemljo in seme zelišč po želji. Preden v lončke natrosiš zemljo, pa jih lahko še malce okrasiš.

• PREŽENI DOLGČAS – AKTIVIRAJ SE
    • Preberi dobro knjigo (upoštevaj navodila knjižnice za izposojo v času epidemije), poslužiš se lahko mnogih e-knjig ali pa tiste zaprašene, ki te že dolgo čaka.
    • Migaj vsaj 30 min na dan – telesna aktivnost je res pomembna za dobro počutje v tem času.
    • Obudi hobi, ki ga zaradi drugih obveznosti ne prakticiraš več.
    • Pobrskaj po predalih in poišči puzzle, ki si jih včasih rad/-a sestavljala. Uživaj ob ponovnem sestavljanju!
    • Preizkusi in nauči se kaj novega – izkoristi svoje družinske člane ali splet.
    • Oglej si gledališko ali lutkovno predstavo preko spleta.
    • Loti se novega projekta.
    • Začni se ukvarjati z novo prostočasno aktivnostjo (npr. origami, za katerega potrebuješ samo papir).
    • Preizkusi se v peki kruha.
    • Igraj in crkljaj se s hišnim ljubljenčkom, če ga imaš.
    • Kakšno idejo zagotovo najdeš tudi v rubriki Kaj bi delal.

Če se spoprijemaš z dolgčasom, jezo, osamljenostjo, strahom, tesnobo, veseljem ali zaljubljenostjo in ne veš kaj bi sam/a s sabo si poglej tole: Če čutiš.

Če nič od naštetega ne pomaga, bo prav prišla strokovna pomoč – vse kontakte najdeš tukaj.