V petek, 27. januarja 2023  je minilo 79 let od enega najbolj tragičnih dogodkov na Cerkljanskem v času druge svetovne vojne. Spomin na poboj 47 mladih tečajnikov, so tudi letos s kratkim kulturnim programom obeležili učenci OŠ Cerkno in OŠ Milojke Štrukelj iz Nove Gorice. Šola iz Nove Gorice je ime ohranila po na Brcih padli tečajnici, komaj 19-letni Milojki Štrukelj. Preživeli tečajniki pa so po koncu vojne spodbudili vseslovensko zbiralno akcijo za izgradnjo nove šole v Cerknem. Slavnostni govornik na prireditvi je bil predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije gospod Marijan Križman.

Zvečer pa je v dvorani glasbene šole v Cerknem potekala slavnostna akademija Partizanske smučine 45. Dogodek, ki ga organizacijski odbor že vrsto let pripravlja na predvečer tradicionalnih smučarskih tekem, so tudi letos s kulturnim programom pospremili učenci mladinskega pevskega zbora OŠ Cerkno. Letošnja akademija je bila posvečena dokumentarnemu filmu z naslovom Partizanske smučine 45 in njegovemu režiserju Dušanu Moravcu ter snemalcu in producentu Matjažu Mraku. Spomnimo, da so pomembno vlogo v filmu imele tudi učenke mladinskega pevsekega zbora OŠ Cerkno pod mentorstvom učiteljice Vanje Lampič.

Dokumentarec je dostopen na spletnem portalu RTVSLO in vabimo k ogledu: