V tednu pred slovenskim kulturnim praznikom (v četrtek, 1. februarja 2024) so se devetošolci odpravili na kulturni dan na Goriško. Obiskali so kraje, ki pričajo o stoletni prepletenosti različnih kultur na tem prostoru. To je tudi tema enega od letošnjih eTwinning projektov, ki ga ustvarjamo skupaj z avstrijsko šolo iz Weitensfelda na Koroškem. Nosi naslov Seit Jahrhunderten sind wir verbunden (Že stoletja smo povezani).

Najprej so si učenci pod vodstvom gospe Darinke Kozinc (ki je v svoji družini imela kar tri aleksandrinke) v Prvačini ogledali Hišo aleksandrink. Spoznavali so usode številnih mladih žensk z Goriške in Vipavske, ki so v letih 1850-1950 odhajale v Egipt (zlasti Aleksandrijo in Kairo) k bogatim družinam različnih narodnosti kot dojilje, varuške, vzgojiteljice, služkinje, kuharice, guvernante, družabnice dam iz visoke družbe …, da so lahko svojim družinam domov pošiljale denar za preživetje. Po mestu Aleksandrija, kjer jih je delalo posebno veliko, so dobile svoj vzdevek.

Nato je učence pot vodila v “staro” Gorico, kjer so si najprej ogledali zbirke v Pokrajinskem muzeju na grajskem hribu (svilogojstvo, moda in uporabna umetnost, posodje, nakit, prva svetovna vojna … ). Potem so se skozi nekdanjo znamenito trgovsko ulico Raštel odpravili do velikega in lepega trga Travnik, kjer so obudili spomin na še en žalosten del slovenske zgodovine. Tu so bili namreč aprila 1714 javno usmrčeni voditelji tolminskega kmečkega upora, o čemer priča spominska plošča v štirih jezikih. Mimo nekdanje židovske četrti in sinagoge ter železniške postaje, ki stoji tik ob nekdaj strogo varovani državni meji, so se odpravili proti domu. Čez reko Sočo se boči znameniti kamniti železniški most, čez katerega so nekoč brzeli vlaki med Dunajem in Trstom. Takrat je bila Gorica živahno večkulturno mesto v avstrijskem cesarstvu, po prvi svetovni vojni pa so sledila temna leta fašizma in nato blokovske delitve Evrope.

Leta 2025 bosta Gorica in Nova Gorica skupaj evropska prestolnica kulture.

 

(Skupno število obiskov 193, 1 obiskov danes)
Dostopnost