V ponedeljek, 18. 3., smo na šoli gostili slovenska raperja Murata in Josa, ki se s svojimi pesmimi že dolgo borita proti predsodkom, stereotipom in ksenofobiji. Prav naslov njune priljubljene pesmi Od ljudi za ljudi je bil navdih za natečaj za otroke Ustvarjajmo Evropo od ljudi za ljudi, ki sta ga organizirala Informacijski urad Sveta Evrope v RS ter revija Pil in Plus, ta je otroke pozval, da z dobrimi in koristnimi dejanji naredijo nekaj za drugega, da z majhnimi dejanji pomagajo graditi lepši in prijaznejši svet. Svojo glasbeno pot sta pričela že med šolanjem na škofijski gimnaziji v Šentvidu  in ustvarila številne pesmi (OD LJUDI ZA LJUDI, NAZAJ, POSTAN TI SAM …), ki nas učijo o strpnosti, sprejemanju sebe in drugačnosti, ustvarjanju lastne glasbe in o svetu, ki ga pestijo nemir, krivica, nestrpnost, sovraštvo … Učencem naše šole sta simpatična glasbenika predstavila elemente rapa, kako se lotimo pisanja rap pesmi, katerih bistvo je v močnem sporočilu, in kako ustvarjamo ritem, glasbo tudi brez glasbil. Murat je prikazal načine, kako s glasom ustvarjamo glasbo, kako ustvarjamo in posnemamo najrazličnejše zvoke in si pri tem pomagamo tudi z napravo looper. Devetošolci so se torej naučili, kateri so osnovni zvoki, kako sestavimo ritem, kako uporabljamo dihanje. Tako so pridobili osnovo znanje o veščini beatboxanja. Jose pa je učencem predstavil, kako nastajajo rap besedila, od najrazličnejših tem do ritmičnosti, ki jo raperji ustvarjajo z rimami.

Sprva malo zadržani devetošolci so dokazali, da jim svet rap glasbe in beatboxa vsekakor ni tuj.