V nedeljo, 2. junija, so v Domu krajanov na Vojskem pod okriljem JSKD Idrija in Mestne knjižnice in čitalnice Idrija potekali že tradicionalni Šinkovčevi dnevi poezije, ki so tokrat obeleževali 110. letnico rojstva pesnika, pisatelja, prevajalca, urednika, intelektualca ter domoljuba Črtomirja Šinkovca. Osrednji gost in govorec na prireditvi je bil Dušan Merc, predsednik Društva slovenskih pisateljev, preko video nagovora pa je zbrane pozdravil tudi dr. Danilo Türk, tudi letos v vlogi častnega pokrovitelja Šinkovčevih dnevov poezije. Oba gosta sta v luči Šinkovčeve poezije, izpovedanega domoljubja, spregovorila o pomenu pesniškega jezika, o govorici srca, ki ima v današnjem času še toliko večji pomen, saj nas preko številnih medijev obkroža sovražen govor in razburkano politično dogajanje. Preveč je takšnih ljudi, ki veliko govorijo, povedati pa nimajo kaj, zato moramo pustiti, da govorijo tisti, katerih beseda ima vsebino in sporočilo.

Na pesniškem natečaju, ki zajema tako osnovnošolske kot tudi odrasle pesnike, so sodelovali tudi naši učenci. V kategoriji 2. triada je 1. nagrado za pesem »Ponoči« in pesem »Polnoč« prejela šestošolka Vita Ela Prezelj, ki je ustvarjala pod mentorstvom učiteljice slovenščine Mojce Lipužič Moravec, v kategoriji 3. triada pa je 2. mesto z likovno pesmijo »Note« zasedla osmošolka Ajda Škvarča, ki pa je ustvarjala pod mentorstvom učiteljice slovenščine Anice Svetik.

Obema pesnicama iskrene čestitke za dosežen uspeh.

Pesmi, ki so vredne branja, pa naj bodo nosilke besed srca.

POLNOČ

Polnoč.

Strmim v zvezde in nočno nebo.

Polnoč.

Spet se prepletam z mlečno potjo.

Polnoč.

Sprehodim se med neznane planete.

Padam visoko nad komete.

Polnoč.

Skozi luknjo odletim na najskrivnostnejša potovanja.

Polnoč.

Z mislimi odtavam globoko v najgloblja vprašanja.

Polnoč.

Tako skrivnostna in neraziskana.

PONOČI

Ponoči se odpravim na sprehod.

Ponoči slišim vsak šum, vsak pok drevja.

Ponoči se sliši vsak val morja, vsak piš vetra.

Ponoči se sliši vsak vdih živali, vsak pljusk plime na obali.

Ponoči se sliši vsak najin korak, ko skačeva čez trate,

vsak moj utrip srca, ko pomislim nate.

Ponoči svet diha.

Vita Ela Prezelj