V petek, 7. februarja, je naša šola s prireditvijo obeležila slovenski kulturni praznik. Spomin na največjega slovenskega poeta Franceta Prešerna smo letos s ponosom obeležili 130 let rojstva in 50 let smrti cerkljanskega rojaka Franceta Bevka. Prireditev sta zasnovali in pripravili učiteljici Mojca Lipužič Moravec in Mojca Mavri, posebno sporočilo o človečnosti, kulturi in dobroti vsakega posameznika pa je z nagovorom med publiko ponesel ravnatelj Mitja Dežela. V kulturno-umetniškem programu so nastopili številni učenci. V preteklih mesecih so s strani naših učencev nastali  zapisi spominov na Bevka. Jana Lapanja, Sara Golob, Maja Cvek, Neža Lapanja, Manja Sirnik, Ajda Močnik, Lara Purgar, Matija Černigoj, in Neja Čeplak so spomine zabeležili po pripovedovanju Cerkljanov Anice Razpet, Marka Pajntarja, Jožice Purgar, Vojka Bevka, Hermine Bevk, Ladka Čelika, Dore in Franca Prezlja, Milene Cankar ter Venceslava in Marije Tušar. Zapisi bodo izšli v posebni publikaciji, drobec pa smo jih ponudili na prireditvi.  Bevkov svet je svet Cerkljanske in rovtarske, svet strmih bregov, temnih holmcev, skrivnostnih grap in prelepih hribov ter gora. Na njem že stoletja prebivajo rodovi delovnih, vzdržljivih in trmastih ljudi, ki imajo radi svoj dom in so navezani na skromno življenje. Ta življenja so oblikovala tudi vrsto otroških likov, ki jih je v svojih mladinskih delih mojstrsko upodobil pisatelj France Bevk. Opisane usode otrok so različne, vesele, pa tudi žalostne. To so Grivarjevi otroci, Pastirci, Pestrna, Lukec in njegov škorec … Dramske prizore, ki so bogatili Bevkove spomine, so pripravili četrtošolci in osmošolca, prepletale pa so jih glasbene točke; Otroški pevski zbor z zborovodkinjo Vanjo Lampič in učenca Glasbene šole Cerkno pod vodstvom Petre Jurić. Bevk je umetniški vrh dosegel z romanom Kaplan Martin Čedermac, v katerem je obsodil raznarodovanje in krepil slovensko narodno zavest pod fašizmom. Z glavno osebo, narodno zavednim duhovnikom, trdno povezanim z ljudstvom, je tematiziral boj za slovenski jezik kot temelj slovenstva. V vlogi Martina Kaplana Čedermaca pa se je predstavil Matej Kavčič.

Radijska oddaja, ki so jo učenci pripravili ob letošnjem kulturnem prazniku in je bila predvajana na Primorskem valu, v sredo, 5. februarja 2020. Vabljeni k poslušanju.

 

(Skupno število obiskov 546, 1 obiskov danes)
Dostopnost