V drugi polovici septembra na Cerkljanskem obeležujemo spomin na našega rojaka, literarnega ustvarjalca in velikega domoljuba, Franceta Bevka. Rodil se je 17. septembra 1890 v skromni bajtarski družini v Zakojci in že kot otrok je rad prebiral knjige, ki so ga spremljale vse življenje. Njegova zelo bogata bibliografija, ki šteje okrog 250 naslovov, obravnava tematiko otroških in mladostniških let, ki jih je preživel na Cerkljanskem, zgodovino kmečkih uporov, kakor tudi tematiko fašistične okupacije Primorske. Umrl je ravno na svoj rojstni dan leta 1970.
V ponedeljek, 18.septembra smo spomin na Bevka z gledališko predstavo Na čistem obeležili tudi na naši šoli. Priredbo radijske igre avtorice Kim Komljanec je v gledališki izvedbi pripravila učiteljica slovenščine Mojca Mavri. Gledališko predstavo so pod njenim mentorstvom izpeljali učenci izbirnega predmeta gledališki klub. V glavnih vlogah sta nastopili učenki Lucija Julija Moravec in Ajda Škvarča, v vlogah njunih mam Tajda Lahajnar in Eva Golja, v vlogi učitelja Matija Likar, v vlogi učencev pa Gašper Božič Lapanja, Taj Pavlin, Ana Serafimović in Luka Sedej. Gledališka predstava v ospredje postavi dve sošolki, ki živita v zelo različnih socialnih okoljih, a kljub temu postaneta dobri prijateljici. V času izrazitega družbenega razslojevanja je ta tema žal več kot aktualna.

(Skupno število obiskov 173, 1 obiskov danes)
Dostopnost