V petek, 24. januarja je v dvorani Osnovne šole Cerkno potekala slavnostna akademija Partizanske smučine Cerkno ’45. Prireditev, ki jo organizacijski odbor tradicionalno zaupa v organizacijo in izvedbo OŠ Cerkno, se je tudi letos odvijala na predvečer tradicionalnih smučarskih tekem. Dogodek je pod pokroviteljstvom župana občine Cerkno Gašperja Uršiča zbral pomembne predstavnike javnega življenja ter vojaških in veteranskih organizacij. Ob zboru praporščakov je zbrane pozdravil predsednik organizacijskega odbora polkovnik Miha Butara. Slavnostni govornik je bil na letošnji akademiji predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo generalmajor Ladislav Lipič. V svojem nagovoru je opomnil na pogumno dejanje sodelujočih, ki so sredi vojne vihre 20. in 21. januarja 1945, na Cerkljanskem izpeljali ta športni dogodek. Opozoril je na pomen sožitja med narodi in miru tudi v današnjem času. Prav slednjega moramo najskrbneje varovati in negovati. V okviru prireditve je potekala tudi okrogla miza na kateri so cerkljanski župan Gašper Uršič, predsednik organizacijskega odbora Miha Butara in režiser Dušan Moravec predstavili smernice nadaljnjega razvoja, za Cerkljansko zelo pomembne kulturno-športne prireditve. Navzoči so si lahko ogledali tudi odlomke iz nastajajočega filma v režiji Dušana Moravca, ki bo z zanimivi pričevanji takratnih udeležencev in na podlagi arhivskih gradiv, obudil spomin na prve partizanske smučarske tekme v okupirani Evropi.
Tudi na letošnji akademiji so pod vodstvom učiteljice Vanje Lampič ter pianistke Teje Ličar Močnik, s kulturnim programom sodelovali devetošolci OŠ Cerkno. Organizacijski odbor je ob 75. letnici prvih tekem za dolgoletno sodelovanje in podporo z zlato plaketo nagradil dva zavoda, Mestni muzej Idrija in Osnovno šolo Cerkno.